Łódzki Ogród Zoologiczny

Urodzinowe atrakcje w łódzkim zoo

Moc atrakcji na 83. urodziny łódzkiego zoo! Nela mała reporterka, spotkania z opiekunami zwierząt i pokazowe karmienia, wycieczki po budowie Orientarium, a także warsztaty i animacje dla całych rodzin – to tylko część aktywności, jakie pracownicy ogrodu szykują na najbliższą niedzielę, 26 września.

urodziny łódzkiego zoo
urodziny łódzkiego zoo

Łódzkie zoo zachęca do wspólnego świętowania. – Zapraszamy na 83. urodziny Łódzkiego Ogrodu Zoologicznego. Z tej okazji przygotowaliśmy sporo różnorodnych atrakcji. Chcemy ten dzień spędzić w jak najszerszym gronie. Oferta jest na tyle bogata, że każdy znajdzie coś dla siebie. Zapraszamy między innymi na spotkanie z podróżniczką – Nelą małą reporterką, na wycieczki po budowie Orientarium, na warsztaty i animacje, a także spotkania z opiekunami zwierząt – zachęca Arkadiusz Jaksa, prezes zoo.

Impreza urodzinowa odbędzie się w najbliższą niedzielę, 26 września, w godzinach 10:00 – 17:00. W programie zaplanowano sporo różnych aktywności.

Spotkanie z Nelą małą reporterką

Gościem specjalnym urodzin będzie Nela mała reporterka – autorka kilkunastu książek i reportaży, laureatka wielu nagród. Spotkanie z podróżniczką zaplanowano na godzinę 14:00, w pobliżu wyspy lemurów. – Zapraszam na spotkanie z okazji premiery moich dwóch książek – „Nela na wyspie kangura” oraz „Nela i wyprawa w morskie głębiny”. Będziemy rozmawiać o kangurach i kolczatkach. Opowiem Wam historię odnalezienia i uratowania koali na spalonym australijskim buszu, a z moją książką „Nela i wyprawa w morskie głębiny” zanurkujemy w poszukiwaniu zwierząt w najgłębsze zakątki mórz i oceanów – zapowiada Nela.

Pokazowe karmienia i spotkania z opiekunami

Opiekunowie zapraszają na pokazowe karmienia zwierząt, podczas których będą opowiadać o wybranych gatunkach:

11:30 – Wari rude (przy wyspie)

12:00 – Żyrafa Rothschilda

12:30 – Hipopotam karłowaty

13:00 i 14:00 – Kanczyl mniejszy (myszojeleń)

14:00 – Wyderka orientalna

16:00 – Panda mała

Wycieczki po budowie Orientarium

Każdy, kto podczas urodzin odwiedzi Łódzki Ogród Zoologiczny, będzie miał szansę zobaczyć, jak powstaje nowoczesny kompleks na terenie zoo – Orientarium. Przypomnijmy, że obiekt ten będzie prezentował faunę i florę Azji Południowo-wschodniej.

Osoby chętne do wzięcia udziału w wycieczce zapraszamy do miejsca zbiórki – przy wyspie lemurów. Wycieczki będą startowały o godzinie 10:00, 11:30, 13:00, 14:30 oraz 16:00. Liczba miejsc jest ograniczona (maksymalnie 15 osób). Decyduje kolejność zgłoszeń.

Animacje dla całych rodzin

Podczas imprezy na terenie zoo pojawią się 3 stoiska animacyjne. Na pierwszym z nich dzieci i młodzież będą mogły stworzyć między innymi maski zwierząt -  słonia, niedźwiedzia, gibona i krokodyla.  Na drugim wszyscy chętni będą przygotowywać miękkiego krokodyla. Animatorzy na trzecim stanowisku będą organizować gry i zabawy sportowe, między innymi rzut do celu, łowienie rybek, zbieranie na czas liści dla małp, tor przeszkód czy skakanie przez linę.

Stoiska edukacyjne i warsztaty

W dniu urodzin na terenie ogrodu pojawią się również edukatorzy łódzkiego zoo, którzy będą prowadzić bezpłatne warsztaty na specjalnie przygotowanych stoiskach (obowiązuje zakup biletu do zoo). Przygotowano trzy tematy zajęć.

  • Powiedz stop kości słoniowej!

Pierwsze stanowisko będzie poświęcone słoniom indyjskim. Pracownicy zaprezentują ciekawe eksponaty i opowiedzą o zagrożeniach tego gatunku w naturze. Słonie są jednymi z najbardziej majestatycznych zwierząt na świecie. Niestety, ich liczebność drastycznie maleje. Padają one ofiarą kłusowników, którzy chcą pozyskać od nich ciosy – tak zwaną kość słoniową. Szacuje się, że co godzinę zabijane są 3 słonie. Dotyczy to głównie Afryki, ale słonie indyjskie także mają wiele problemów z przetrwaniem. Ich zasięg występowania z dnia na dzień zmniejsza się ze względu na rozrastające się osiedla ludzkie. Dodatkowo, słonie w Azji padają ofiarą nieodpowiedzialnej turystyki.

  • Powiedz stop palmie olejowej!

Na drugim stanowisku edukatorzy będą opowiadać o lasach Indonezji – kiedyś jednych z najbujniejszych obok Kotliny Kongo i Amazonii. Obecnie są one w zastraszającym tempie wycinane pod plantacje palmy olejowej. Cierpią na tym głównie mieszkańcy tych dziewiczych lasów – nosorożce jawajskie i sumatrzańskie, pantery mgliste, niedźwiedzie malajskie i orangutany. Warto podkreślić, że orangutany to jedni z naszych najbliższych krewnych (nazwa w dosłownym tłumaczeniu z malajskiego to „człowiek lasu”). Na naszych oczach znikają z planety. W wyciętych pod plantacje lasach nie są w stanie zapewnić sobie pożywienia i schronienia. Czy my w Polsce mamy na to wpływ? Oczywiście – robiąc zakupy zwróćmy uwagę na skład naszych produktów. Jeśli jest tam olej palmowy, zrezygnujmy z tego zakupu, chyba że użyto olej certyfikowany.

  • Powiedz stop zupie z płetwy rekina!

Trzecie strefa będzie poświęcona rekinom i płaszczkom, czyli jednej z najbardziej fascynujących grup ryb na Ziemi. Znane są zarówno te osiągające kilkadziesiąt centymetrów rekinki bambusowe, jak i osiągające kilkanaście metrów rekiny wielorybie. Niestety, ich spokojne życie zostało przerwane w 1975 r wraz z premierą filmu „Szczęki”. Hit kinowy stał się powodem wybuchu ogólnoświatowej paniki przed tymi ciekawymi rybami. Szacuje się że w ciągu 10 lat rekiny atakują ze skutkiem śmiertelnym około 6 osób na Ziemi. Dla porównania, co rok człowiek zabija między 100 a 200 milionów rekinów. Część z nich zabijana jest ze strachu, wiele jako składnik do tak zwanej zupy z płetwy rekina.

Dodatkowe atrakcje

Urodzinowy piknik wzbogacą również firmy, które są sponsorami zwierząt w łódzkim zoo - Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 w Łodzi, które będą miały dla naszych zwiedzających atrakcyjne gadżety oraz Kancelaria Prawna – Inkaso WEC S.A., która wraz z Łódzką Akademią Futbolu przygotuje sportowe animacje dla dzieci. Do wygrania będą cenne nagrody. Będzie można zapoznać się z ofertą Kancelarii. Podczas urodzin pojawi się także reprezentacja Book&Cook z kołem fortuny, drobnymi gadżetami oraz słodkim poczęstunkiem. Dodatkowo, fotograf będzie robił zdjęcia w ramce łódzkiego zoo, w towarzystwie pluszowego słonia i żyrafy.

12:00 - 13:00 – między pawilonem „Małpi Gaj”, a pawilonem „Wydry i Mrówkojady”

13:00 – 14:00 – przy wybiegu żyraf

Zaszczep się w łódzkim zoo!

W niedzielę na terenie łódzkiego zoo będzie również możliwość zaszczepienia się. Naprzeciwko Mini Zoo, przy pawilonie "Małpi Gaj", Bionanopark stworzy mobilny punkt szczepień. Od godziny 10:00 do 16:00 będzie można przyjąć jednodawkowy preparat firmy Johnson, a także pierwszą (lub drugą) dawkę preparatu Pfizer.

Zapraszamy!

 

 

Zobacz również:

Poprowadź główną restaurację w Orientarium

ZOO Łódź

Miejski Ogród Zoologiczny w Łodzi Sp. z o.o.zaprasza do wzięcia udziału w postępowaniu licytacyjnym... więcej

Nela mała reporterka w łódzkim zoo

Spotkaj się z Nelą małą reporterką w łódzkim zoo!

ZOO Łódź

Nela mała reporterka gościem specjalnym urodzin łódzkiego zoo! Zwiedzający będą mieli szansę spotkać... więcej

Międzynarodowy Dzień Pandy Rudej

Ofelia i Otello świętują Dzień Pandy w łódzkim zoo!

ZOO Łódź

Zapraszamy do łódzkiego zoo na Światowy Dzień Pandy Rudej. W najbliższą sobotę, 18 września, w... więcej

Smugowce chińskie

Kanguroszczury i chińskie wiewiórki – łódzkie zoo wzbogaca ekspozycje

ZOO Łódź

Łódzkie zoo rośnie w siłę. Do ogrodu przyjechały nowe zwierzęta. Część z nich wzbogaci ekspozycję w... więcej

Podziemia Orientarium

Imponujące podziemia Orientarium

ZOO Łódź

Imponującą część Orientarium stanowi cały system utrzymania zbiorników oceanicznych i słodkowodnych.... więcej

Facebook
Instagram