Łódzki Ogród Zoologiczny

Trąba w górę! Noworoczna kąpiel Aleksandra

Pierwszy lokator Orientarium – słoń Aleksander – wita Nowy Rok. Nasz podopieczny uwielbia kąpiele i właśnie w ten sposób z optymizmem wchodzi w 2022 rok.

Słoń Aleksander
Słoń Aleksander

Aleksander już zadomowił się w łódzkim Orientarium. – Mija pół roku od momentu, kiedy powitaliśmy w nowym obiekcie pierwszego słonia indyjskiego. To bardzo spokojny, ułożony, a przy tym wyjątkowy osobnik. Alex ma tylko jeden cios. Drugi stracił w latach 90-tych, w ogrodzie zoologicznym w Munster, gdzie wówczas mieszkał. Cios został usunięty z powodów zdrowotnych – mówi Adam Trochim, opiekun słoni.

Aleksander bardzo lubi kąpiele. W sezonie zimowym chętnie korzysta z basenu na wybiegu wewnętrznym. Zachęcany przez opiekunów rozmaitymi smakołykami wchodzi do zbiornika, a dzięki specjalnej szybie można podglądać go pod powierzchnią wody.

Z kim pływa Aleksander?

W basenie, w którym kąpie się Aleksander, pływają ciekawe gatunki ryb z Azji południowo-wschodniej. Towarzyszą mu między innymi karpie giganty (Catlocarpio siamensis). Ryby te pochodzą z rzek Kambodży, Laosu, Wietnamu i Tajlandii. Rekordowe osobniki w naturze osiągają wagę 300 kilogramów, co czyni je największymi rybami karpiowatymi na świecie. Spotkanie takiego giganta graniczy obecnie z cudem. Jeszcze w latach 60-tych ubiegłego wieku w samej tylko Kambodży rocznie poławiano do 200 ton karpi. Obecnie do sieci trafiają pojedyncze (nie przekraczające 150 kilogramów) osobniki. Spowodowane jest to, przede wszystkim, zmianą środowiska. Liczne zapory zbudowane na rzekach uniemożliwiły dorosłym rybom migrację w górę koryta, by złożyć ikrę. Dodatkowo, intensywny przemysł spowodował skrajne zanieczyszczenie wody, a połowy na masową skalę wyeliminowały większość dorosłych osobników.

Po wielu latach prób udało się opracować metodę rozmnażania karpi w warunkach hodowlanych. W 2010 roku w Wietnamie wypuszczono na wolność 50 000 młodych osobników. Niestety, niewiele osiągnęło dorosłość. Obecne działania ochroniarskie skupiają się na poprawie jakości wody w rzekach i utworzeniu specjalnych szlaków migracyjnych.

Zobacz również:

Przyjdź do zoo i skorzystaj ze świątecznej promocji!

ZOO Łódź

W łódzkim zoo poczujesz magię świąt! Ogród będzie otwarty przez cały okres świąteczno-noworoczny.... więcej

Poprowadź główną restaurację w Orientarium

ZOO Łódź

Miejski Ogród Zoologiczny w Łodzi Sp. z o.o.zaprasza do wzięcia udziału w postępowaniu licytacyjnym... więcej

Nela mała reporterka w łódzkim zoo

Spotkaj się z Nelą małą reporterką w łódzkim zoo!

ZOO Łódź

Nela mała reporterka gościem specjalnym urodzin łódzkiego zoo! Zwiedzający będą mieli szansę spotkać... więcej

Międzynarodowy Dzień Pandy Rudej

Ofelia i Otello świętują Dzień Pandy w łódzkim zoo!

ZOO Łódź

Zapraszamy do łódzkiego zoo na Światowy Dzień Pandy Rudej. W najbliższą sobotę, 18 września, w... więcej

Smugowce chińskie

Kanguroszczury i chińskie wiewiórki – łódzkie zoo wzbogaca ekspozycje

ZOO Łódź

Łódzkie zoo rośnie w siłę. Do ogrodu przyjechały nowe zwierzęta. Część z nich wzbogaci ekspozycję w... więcej

Facebook
Instagram