Łódzki Ogród Zoologiczny

Pierwsze orangutany w historii łódzkiego zoo

Kolejne zwierzęta pojawiają się w nowoczesnym kompleksie, który powstał na terenie Łódzkiego Ogrodu Zoologicznego. Tym razem do Łodzi przyjechały orangutany sumatrzańskie.

Orangutan sumatrzański - Budi
Orangutan sumatrzański - Budi

To ważna chwila dla łódzkiego zoo. Orientarium pomału wypełnia się zwierzętami. Ze Szwajcarii przyjechała właśnie para orangutanów sumatrzańskich. – To gatunek, którego nigdy wcześniej w łódzkim zoo nie hodowano, więc jest to dla nas ogromne wyzwanie. Para przyjechała z zoo w Bazylei, ale nie byli razem w poprzednim ogrodzie, dopiero w Łodzi będą się bliżej poznawać i bardzo liczymy na potomstwo. Samica, Ketawa, ma 8 lat i waży około 30 kilogramów. Samiec, Budi, to 17-letni osobnik, ważący ok. 80 kilogramów – mówi Tomasz Jóźwik, wiceprezes zoo.

Orangutany sumatrzańskie – gatunek krytycznie zagrożony w naturze

Warto zaznaczyć, że orangutany sumatrzańskie to gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem. Zwierzęta te występują endemicznie w północno-zachodniej Sumatrze. W ostatnich dziesięcioleciach liczebność tego gatunku spadła o ok. 80%. Głównym powodem tego spadku jest wycinka lasów pod przyszłe plantacje palmy olejowej. Zakładanie wielkich plantacji wiąże się bowiem z całkowitym wycięciem drzew rosnących naturalnie na danym terenie.

Największe znaczenie dla oleju palmowego mają zwłaszcza wyspy Borneo oraz Sumatra. To ostatnie miejsca na naszej planecie, które zamieszkują orangutany. Łódzkie zoo rozpoczyna hodowlę tego gatunku i przyłącza się tym samym do wspierania ochrony orangutanów sumatrzańskich. Co więcej, chcąc edukować społeczeństwo i pokazując dobre przykłady, najemcy lokali gastronomicznych w Orientarium mają zakaz używania oleju palmowego.

Orientarium – enklawa dla ginących gatunków

Orientarium to nowoczesny kompleks wystawienniczo-hodowlany prezentujący faunę i florę Azji południowo-wschodniej. Strefa ekspozycyjna podzielona jest na cztery części, a w każdej z nich zamieszkają zagrożone wyginięciem gatunki, między innymi słonie indyjskie, makaki lwie, anoa nizinne, niedźwiedzie malajskie, krokodyle gawialowe czy wspomniane wyżej orangutany sumatrzańskie.

Orientarium zajmuje powierzchnię 7,5 hektara, co stanowi połowę terenu Łódzkiego Ogrodu Zoologicznego. To jedyny tego typu kompleks w Polsce prezentujący ten rejon świata.

 

 

 

 

 

 

Zobacz również:

Przyjdź do zoo i skorzystaj ze świątecznej promocji!

ZOO Łódź

W łódzkim zoo poczujesz magię świąt! Ogród będzie otwarty przez cały okres świąteczno-noworoczny.... więcej

Poprowadź główną restaurację w Orientarium

ZOO Łódź

Miejski Ogród Zoologiczny w Łodzi Sp. z o.o.zaprasza do wzięcia udziału w postępowaniu licytacyjnym... więcej

Nela mała reporterka w łódzkim zoo

Spotkaj się z Nelą małą reporterką w łódzkim zoo!

ZOO Łódź

Nela mała reporterka gościem specjalnym urodzin łódzkiego zoo! Zwiedzający będą mieli szansę spotkać... więcej

Międzynarodowy Dzień Pandy Rudej

Ofelia i Otello świętują Dzień Pandy w łódzkim zoo!

ZOO Łódź

Zapraszamy do łódzkiego zoo na Światowy Dzień Pandy Rudej. W najbliższą sobotę, 18 września, w... więcej

Smugowce chińskie

Kanguroszczury i chińskie wiewiórki – łódzkie zoo wzbogaca ekspozycje

ZOO Łódź

Łódzkie zoo rośnie w siłę. Do ogrodu przyjechały nowe zwierzęta. Część z nich wzbogaci ekspozycję w... więcej

Facebook
Instagram