Jak powstaje łódzkie Orientarium?

Do otwarcia Orientarium w Łodzi zostało kilka miesięcy. Prace idą pełną parą. Na jakim etapie obecnie jesteśmy? Weszliśmy na budowę, by sprawdzić, jak wyglądają pawilony, wybiegi oraz woliery dla zwierząt.

Prace budowlane na terenie Orientarium rozpoczęły się we wrześniu 2018 roku. Otwarcie obiektu planowane jest na czerwiec 2021 roku. Większość prac już za nami. – Zaawansowanie robót na ten moment wynosi 83%. Obecnie trwa montaż elewacji ze sprasowanego bambusa oraz posadzki z betonu architektonicznego. Trwa również szklenie fasad aluminiowych wybiegów wewnętrznych - informuje Artur Kaczor, kierownik robót i koordynator ds. rozliczeń wykonawcy - firmy Mosty Łódź.

Wybiegi dla zwierząt zostały już częściowo zaaranżowane. Przybywa sztucznych skał, montowane są konstrukcje do zielonych ścian, na których znajdzie się roślinność. W ramach kontraktu firma Mosty Łódź ma wyposażyć obiekt w orientalne rośliny - około 20 tysięcy sztuk. 15 tysięcy sztuk roślin jest już w Polsce. Są składowane w szklarniach pod Łodzią.

W Orientarium zamieszkają zwierzęta z Azji Południowo-Wschodniej. – Zobaczymy około 50 gatunków zwierząt, między innymi słonie, orangutany, bawoły anoa, makaki, niedźwiedzie malajskie, gawiale oraz wiele gatunków ryb, w tym rekiny oraz płaszczki. – mówi wiceprezes zoo, Tomasz Jóźwik.

Część wybiegów zajmą podopieczni, którzy już od dłuższego czasu w łódzkim zoo przebywają, między innymi langury czy binturongi. Pomału organizowane są transporty ptaków. Na początku przyszłego roku rozpocznie się zarybianie, a od marca do czerwca, kiedy będzie już pozwolenie na użytkowanie obiektu, pojawią się większe zwierzęta.  – Wiemy już, że gawiale przyjadą do nas z Czech. To będą duże, kilkumetrowe osobniki. Mamy też wytypowane cztery orangutany i trzy słonie indyjskie. Słonie przyjadą z Holandii i Francji – dodaje wiceprezes zoo.

Przypomnijmy, że cała inwestycja obejmie połowę obecnego terenu zoo. Nowoczesne pawilony, woliery oraz wybiegi zajmą powierzchnię ponad 7,5 ha. Orientarium będzie podzielone na strefę wejściowo-konferencyjną oraz ekspozycyjną.  

Zobacz również:

Walentynki w Łodzi!

Wyjątkowy weekend z Łódzkim Świętem Zakochanych

Aleksandra Hac / UMŁ

Walentynki w Łodzi, koncerty, romantyczne spacery w Palmiarni, ciekawa ścieżka edukacyjna w ZOO. Jak... więcej

Walentynki w ZOO

Walentynki w łódzkim ZOO – tropem męskich narzędzi miłości

Paulina Klimas-Stasiak / ZOO

Spędź Dzień Zakochanych w łódzkim Zoo! 14 lutego czeka na Was wyjątkowa i odważna miłosna trasa. W... więcej

ZOOstań Sherlockiem Holmesem – gra terenowa w łódzkim Zoo

ZOO Łódź

Lubisz zagadki? Zamień się w Sherlocka Holmesa i weź udział w grze terenowej w Łódzkim Ogrodzie... więcej

Zebra z Łódzkiego ZOO

Programy sponsorskie, wzbogacanie wybiegów czy transport zwierząt – jak wspierać łódzkie Zoo?

Paulina Klimas-Stasiak / ZOO

Łódzkie Zoo zachęca firmy do działań w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu. W ich ramach... więcej

Twarzą w twarz z żyrafami w zoo

ZOO Łódź

Zdobądź wyjątkowe spotkanie z żyrafami w łódzkim zoo: Wylicytuj niebywałą okazję osobistego... więcej

Facebook
Instagram