Łódzki Ogród Zoologiczny

Co można robić w Łodzi? - Trasy zwiedzania, zabytki, atrakcje

W Łodzi w dużej mierze robi się interesy, ale nie tylko… Zabytki i atrakcje w mieście oraz okolicach Łodzi oferują dużo możliwości spędzania wolnego czasu na rozmaitych aktywnościach. Najpopularniejsze to:
- zwiedzanie (w tym zwiedzanie z przewodnikiem),
- uczestnictwo w koncertach, wystawach i festiwalach,
- obcowanie z naturą,
- zwiedzanie obiektów muzealnych,
- korzystanie z licznych atrakcji turystycznych.

Co w takim razie można zwiedzić w Łodzi? Co można robić w Łodzi z dziewczyną? Czy Łódź i zwiedzanie z przewodnikiem miasta ma sens? Poniżej postaramy się odpowiedzieć na te i wiele innych pytań o to, co zwiedzić w okolicach Łodzi i co robić w weekend w Łodzi. Jesteśmy przekonani, że zabytki Łodzi oraz lokalne atrakcje turystyczne zapewnią masę rozrywki zarówno dorosłym jak i dzieciom.

Co można zwiedzać w Łodzi?

W Łodzi i okolicach można zwiedzać zabytki. Są to przede wszystkim obiekty związane z przemysłowym dziedzictwem regionu, a także wzruszającymi wspomnieniami, jakie pozostawiły po sobie czasy II Wojny Światowej. W mieście i okolicy nie brakuje również zabytków architektury sakralnej. Dawne kompleksy przemysłowe, wille potentatów włókiennictwa oraz kościoły przyciągają do Łodzi rzesze architektów i studentów architektury. Stanowiąc przy tym inspirację dla wielu nowoczesnych projektów stylizowanych na dawny styl przemysłowy.

Obok obiektów budowlanych oraz miejsc pamięci w mieście funkcjonuje szereg obiektów muzealnych. Nawiązują one do dziedzictwa przemysłowego, kinematografii oraz kultury i sztuki. Wśród tych mniej znanych, które z pewnością warto zwiedzić w Łodzi na uwagę zasługuje:

 • Muzeum Sportu i Turystyki,
 • Muzeum Tradycji Niepodległościowych (wraz z Oddziałem Martyrologii Radogoszcz),
 • Muzeum Przyrodnicze,
 • Zajezdnia Muzealna BRUS,
 • Muzeum Farmacji,
 • Muzeum Geologiczne,
 • Muzeum Książki Artystycznej,
 • Muzeum Oświaty Ziemi Łódzkiej.

W tak bogatej i zróżnicowanej ofercie muzealnej każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie, a jeśli zwiedzanie z przewodnikiem obiektu muzealnego to nie to, po co przyjechaliśmy do Łodzi, zawsze możemy skorzystać z atrakcji dostępnych na wolnym powietrzu.

Muzeum Przyrodnicze UŁ, ulica Jana Kilińskiego 101.

Co robić w niedzielę w Łodzi?

Na pytanie o to, co robić w weekend w Łodzi odpowiedzą może być koncert, festiwal, udział w wystawie czy projekcji kina letniego. Dodatkowo w soboty możemy skorzystać z oferty Letnich spacerów po Łodzi. Cykl wakacyjnych spacerów z przewodnikiem jest organizowany przez Łódzką Organizację Turystyczną. Oferta spacerów jest skierowana do polskojęzycznych gości odwiedzających Łódź oraz mieszkańców miasta. Spacer umożliwia zwiedzanie Łodzi w jeden dzień. Przewodnicy opowiadają o:

 • Izraelu Poznańskim i jego imperium;
 • historii Starego Miasta;
 • magicznych podwórkach najsłynniejszej łódzkiej ulicy – Piotrkowskiej;
 • wspaniałych muralach i street-artowych instalacjach;
 • Łodzi wielowyznaniowej oraz o nowoczesnej Łodzi, której kwintesencją jest powstające EC1 Łódź - Miasto Kultury.

Letnie spacery po Łodzi pozwalają poznać miasto i jego zabytki z różnych perspektyw. Dla wielu osób odwiedzających dawne centrum włókiennictwa zwiedzanie Łodzi w ten sposób staje się przyczynkiem do dalszych, samodzielnych eksploracji i poszukiwania ciekawych miejsc w tkance miasta, a także w okolicach Łodzi.

Łódź – trasa zwiedzania: Jaką wybrać?

Planując wycieczkę po Łodzi, chcąc zobaczyć wszystkie jej zabytki i atrakcje można skorzystać z inspiracji, jaką oferuje kalendarz letnich spacerów czy szlak Łodzi bajkowej. Można też zboczyć z utartej trasy turystycznej i skoncentrować się na wybranych atrakcjach. Jedną z nich jest Łódzki Ogród Zoologiczny, na terenie którego w krótce otwarte dla zwiedzających zostanie Orientarium.  

Orientarium

Łódzkie Orientarium to pierwsza tego typu inwestycja na terenie Polski i druga w Europie. Pierwsze Orientarium działa w Wielkiej Brytanii. Ogromny kompleks hodowlano-wystawienniczy o powierzchni ponad 10 pełnowymiarowych boisk piłkarskich będzie domem dla fauny i flory obszaru Azji Południowo-Wschodniej. W obiekcie znajda się pawilony, wybiegi, woliery oraz zbiorniki wodne – największy o objętości 2500m3. Tak duży kompleks pozwoli na łączenie ze sobą ekspozycji. Oznacza to, że zwierzęta będą mogły być utrzymywane na dużych przestrzeniach w połączeniu z innymi gatunkami w urozmaiconym środowisku. Całość hodowli i ekspozycji ma możliwie w jak największym stopniu przypominać warunki panujące w środowisku naturalnym.

Dodatkowym atutem atrakcji, którą będziemy mogli odwiedzić już we wrześniu jest fakt, iż Orientarium jest obiektem całorocznym. W odróżnieniu od tradycyjnych ogrodów zoologicznych organizowanych na świeżym powietrzu, w Orientarium faunę i florę Azji Południowo-Wschodniej będziemy mogli podziwiać przez cały rok. Warunki termiczne panujące w obiekcie nie będą wymagały przenoszenia zwierząt do pawilonów hodowlanych na sezon zimowy. W Orientarium zamieszkają między innymi słonie indyjskie, orangutany, pantery mgliste i niedźwiedzie malajskie.

Co robić w Łodzi? A może wybrać się na spacer do Zoo?

zwierzęta w zoo

Orientarium będzie dostępne za niedługo. Tymczasem odwiedzając Łódzki Ogród Zoologiczny możemy cieszyć się spacerem po ostatnim skrawku dawnej Puszczy Łódzkiej, w bezpośrednim sąsiedztwie największego w Łodzi kompleksu parkowego, potocznie znanego Parkiem na Zdrowiu. Ogród pozostaje domem dla wielu gatunków zwierząt od 1938 roku. (Ten rok przyjmuje się za datę otwarcia Ogrodu Zoologicznego). W końcu 1944 roku w Ogrodzie Zoologicznym przebywało około 550 zwierząt 117 gatunków. Były to między innymi zwierzęta zakupione ze spalonego cyrku Hergotta.

Obecnie ze względu na realizację projektu Orientarium Zoo funkcjonuje w nieco ograniczonym zakresie, co nie oznacza, iż nie stanowi atrakcji turystycznej. Na szczególną uwagę zasługują przede wszystkim pokazowa karmienia zwierząt, które odbywają się codziennie zgodnie z harmonogramem dostępnym dla wszystkich zwiedzających.

Zobacz również:

Poprowadź główną restaurację w Orientarium

ZOO Łódź

Miejski Ogród Zoologiczny w Łodzi Sp. z o.o.zaprasza do wzięcia udziału w postępowaniu licytacyjnym... więcej

Nela mała reporterka w łódzkim zoo

Spotkaj się z Nelą małą reporterką w łódzkim zoo!

ZOO Łódź

Nela mała reporterka gościem specjalnym urodzin łódzkiego zoo! Zwiedzający będą mieli szansę spotkać... więcej

Międzynarodowy Dzień Pandy Rudej

Ofelia i Otello świętują Dzień Pandy w łódzkim zoo!

ZOO Łódź

Zapraszamy do łódzkiego zoo na Światowy Dzień Pandy Rudej. W najbliższą sobotę, 18 września, w... więcej

Smugowce chińskie

Kanguroszczury i chińskie wiewiórki – łódzkie zoo wzbogaca ekspozycje

ZOO Łódź

Łódzkie zoo rośnie w siłę. Do ogrodu przyjechały nowe zwierzęta. Część z nich wzbogaci ekspozycję w... więcej

Podziemia Orientarium

Imponujące podziemia Orientarium

ZOO Łódź

Imponującą część Orientarium stanowi cały system utrzymania zbiorników oceanicznych i słodkowodnych.... więcej

Facebook
Instagram