Łódzki Ogród Zoologiczny

Kampania WHICH FISH

Europejskie Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA) działając na rzecz ochrony różnorodności biologicznej regularnie organizuje kampanie poświęcone ratowaniu najbardziej zagrożonych ekosystemów świata i zwierząt tam mieszkających. Kolejna kampania realizowana w naszym ZOO pod hasłem: „WHICH FISH – JAKA RYBA” poświęcona jest ochronie mórz i oceanów.

 

Bez mórz i oceanów życie na Ziemi nie mogłoby istnieć. To one regulują nasz klimat, dostarczają niezbędnego do oddychania tlenu i są miejscem życia tysięcy gatunków zwierząt i roślin. Niestety, prawie połowa powierzchni oceanów jest silnie dotknięta działalnością człowieka m.in. przełowieniem, ogromnym zanieczyszczeniem i zmianą klimatu. Jeśli nie podejmiemy żadnych działań za 40 lat ryb w morzach i oceanach może całkowicie zabraknąć!

Pamiętaj!

 

Twoje codzienne decyzje zakupowe mają wpływ na stan mórz i oceanów.

 

Kupując zgodnie z etykietami na produktach, złowionymi rybami i owocami morza zgodnie z porami roku, rozmiarami ryb i lokalizacją połowów, wszyscy możemy coś zmienić.

PAMIĘTAJ:

 

Robiąc zakupy w sklepie pytaj o ryby certyfikowane!

Certyfikat MSC – Marine Stewardship Council  (w przypadku ryb dziko żyjących) gwarantuje, że kupowana przez nas ryba została złowiona lub wyhodowana w sposób możliwie najbardziej przyjazny dla środowiska. Jeśli to możliwe, wybieraj ryby z tym certyfikatem. Po więcej informacji wejdź na: www.msc.org/pl

Certyfikat ASC – Aquqculture Stewardship Council (w przypadku ryb hodowlanych) gwarantuje, że hodowla ryb była prowadzona w sposób odpowiedzialny i przyjazny dla środowiska. Jeśli to możliwe, wybieraj ryby hodowlane z tym certyfikatem.

Po więcej informacji wejdź na: www.asc-aqua.org

 

  • Wybieraj ryby z lokalnych połowów – zajadanie się lokalnymi gatunkami ryb przyczynia się do mniejszych połowów i zmniejsza koszty ich transportu
  • Kupuj różnorodne produkty z ryb i owoców morza. Dzięki temu producenci i rybacy zmniejszą eksploatację najpopularniejszych gatunków.
  • Pytaj sprzedawców jaki gatunek ryby kupujesz, skąd pochodzi i jakimi metodami ryby i owoce morza zostały złapane. Pytania mają szansę na wpłynięcie ich postawy i zachęcić do pogłębiania wiedzy na tematy zrównoważonego rybołówstwa.

 

Po więcej informacji na temat kampanii WHICH FISH – JAKA RYBA wejdź na:   https://whichfish.eu/

Qulinarium morskie, czyli zoologia na talerzu

Facebook
Instagram