„Bioróżnorodność”jest pojęciem powszechnie mylonym. Wbrew pozorom nie jest to rodzaj proszku do prania, czy nazwa którejś z partii politycznych, jak uważają niektórzy respondenci (fakt).

Pojęcie „bioróżnorodność” zostało użyte po raz pierwszy w 1980 roku i w najszerszym pojęciu tego słowa, jest synonimem „Życia na Ziemi”. Odnosi się ono zarówno do różnorodności życia na poziomie, genetycznym, gatunkowym, jaki i całych ekosystemów. Niewątpliwie, jako jeden z ziemskich elementów wielkiej złożoności istnień, bioróżnorodnością jesteśmy także my sami (Biodiverstity Is Us). Jedynie podtrzymanie mechanizmów działania przyrody i zachowanie jej wartości daje gwarancję dalszego rozwoju naszej cywilizacji.

W 2010 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła lata 2011 – 2020 Dekadą Bioróżnorodności (United Nations Decade of Biodiversity), w czasie której wdrażany jest Plan Strategiczny dla Bioróżnorodności (the UN’s Strategy Plan for Biodiversity 2011-2020). Jego naczelnym celem jest szeroko pojęte uświadamianie ludzkości o wartości istniejącej różnorodności biologicznej oraz do korzystania z niej w zrównoważony sposób.

 

 

KAŻDY Z NAS MOŻE CHRONIĆ RÓŻNORODNOŚĆ BIOLOGICZNĄ:

» Przyjedź do naszego zoo, podziwiaj zagrożone zwierzęta i skorzystaj z przygotowanej oferty edukacyjnej, która podpowie, jak niewielkim wysiłkiem możemy zmienić swoje zachowania konsumenckie. Udział w pogadankach, lekcjach, wykładach, warsztatach dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz uczestnictwo w piknikach i imprezach edukacyjnych organizowanych przez łódzkie zoo może stać się zalążkiem pozytywnych zmian dla zachowania bioróżnorodności.

 

» Przyłącz się do kampanii BIODIVERSITY IS US - Bioróżnorodność to My - w jej ramach Światowe Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (WAZA) uzmysławia nam, że nasze harmonijne życie zależy od zachowania różnorodności biologicznej. Pobierz aplikację na tablet lub smartfon (w języku angielskim, niemieckim. francuskim, hiszpańskim):

- odkrywaj zwierzęta

- ciesz się pięknymi zdjęciami i filmami ulubionych gatunków

- naucz się więcej o biologii zwierząt i istniejących dla nich zagrożeniach

- sprawdź swoją wiedzę na temat bioróżnorodności

- podejmij 365 akcji (jedną na każdy dzień roku) na rzecz jej ochrony

- skorzystaj z interaktywnych gier i quizów

- odwiedź nasze zoo, zrób zdjęcia swoim ulubieńcom i wykreuj ich własną ulubioną listę na FB, TT, NK itp.

- poleć kampanię znajomym (social media), opowiedz im o Dekadzie Bioróżnorodności

- nie musisz stawać na głowie, aby pomóc sobie i przyrodzie – wystarczy ją poznać i zrozumieć