WIECZÓR NOCNYCH MOTYLI

 

W piątek, 19 maja, w godzinach 20.00 – 23.00 zapraszamy na niecodzienne warsztaty zoologiczne pt. „Wieczór nocnych motyli w łódzkim zoo”. Bohaterowie imprezy będą niesamowici – jedni są ćmami zafascynowani, w innych wzbudzają lęk, a czasami obrzydzenie (bo nocne, grube, włochate).

 

Poznajmy te fascynujące owady! Są często bardziej kolorowe od motyli dziennych. Potrafią sprytnie zakłócać sygnały echolokacyjne nietoperzy, swoich odwiecznych wrogów. Posiadają superpozycyjne oczy doskonale widzące w ciemności, a ich magnetyczna wrażliwość na światło nadal jest dla naukowców nierozwiązaną zagadką…

 

Spotkanie poprowadzi dr Marek Michalski z Katedry Zoologii Doświadczalnej i Biologii Ewolucyjnej Uniwersytetu Łódzkiego. W trakcie warsztatów poznamy kolejne sekrety tych nocnych owadów, samodzielnie wykonamy odłowy entomologiczne owadów do badań, przyjrzymy się urodzie ciem w powiększeniu, zmierzymy to i owo, dowiemy się jakie gatunki zamieszkują łódzkie zoo, poznamy ciemną stronę ciekawej ćmy krajowej - krępaka brzozowego. Będzie to też niecodzienna okazja do przebywania w zoo w porze zwykle  niedostępnej dla zwiedzających.

 

Impreza jest bezpłatna, trzeba jednak wykupić bilety wstępu do zoo.

 

Obowiązują zapisy do piątku, 19 maja, godz. 12.00 na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. . Ilość miejsc ograniczona. Prosimy o podanie nazwiska i ilości osób chcących nas odwiedzić. Potwierdzamy mailem przyjęcie zgłoszenia.

 

UWAGA:

Bilety należy wcześniej zakupić W BILETOMACIE!

Do zoo wchodzimy na spotkanie O GODZ. 20.00 – 20.15 WEJŚCIEM SŁUŻBOWYM – róg ul. Konstantynowskiej i Krzemienieckiej okazując ważny bilet.

TRADYCYJNE WEJŚCIE DO ZOO BĘDZIE ZAMKNIĘTE!

Warsztaty mają charakter terenowy - należy zaopatrzyć się w ciepłą odzież i własne latarki.

 

TAPIR TAPIRA, CZYLI DZIEŃ TAPIRA W ŁÓDZKIM ZOO

W najbliższą niedzielę, 30.04.17 zapraszamy na imprezę z okazji Światowego Dnia Tapira.

W PROGRAMIE:

12.00 - 12-15 - tort okolicznościowy dla tapirów + wywiad z opiekunem tapirów  – ciekawostki z biologii tapirów anta, upodobania poszczególnych zwierząt, dieta, cechy charakteru itp.

15.00 – smakołyki dla tapirów + wywiad z opiekunem tapirów

W godzinach 11.00 - 15.00 uczniowie fryzjerstwa z Zespołu Szkół Rzemiosła z okazji Dnia Tapira będą oferowali zwiedzającym możliwość pofantazjowania własnymi fryzurami (zapewnione tapirowanie, krótkotrwałe kolorowanie, fantazyjne upięcia).

Impreza będzie się odbywać przy pawilonie Ameryki Południowej.

Udział w imprezie jest bezpłatny, ale należy wykupić bilety do zoo.

 

 

 

 

 

BE MY LITTLE VALENTINE

 

Wszystkich znudzonych tematem „ludzkich” Walentynek  zapraszamy 12 lutego (niedziela) na nietuzinkową imprezę dotyczącą zwyczajów miłosnych u zwierząt.

 

W PROGRAMIE:

 

I. SPOTKANIA ZE ZWIERZĘTAMI  -„WALENTYNKOWYM SZLAKIEM WŚRÓD MIESZKAŃCÓW ŁÓDZKIEGO ZOO”

 

Na wybiegach zwierząt nie zabraknie klasycznych atrybutów tego święta. Podejrzymy, jak na walentynki zareagują zwierzęta. Podzielimy się anegdotami miłosnymi dotyczącymi naszych podopiecznych. Rozbudzimy Waszą ciekawości i poszerzymy wiedzę na temat miłosnych zachowań zwierząt.

 

10.00 - lwy i tygrysy - wybiegi zewnętrzne

10.30 - małpy - pawilon Małpiarni

10.45 - hirara i galidia - pawilon Małych Ssaków

11.15 – papugi - pawilon Świat Ptaków

12.00 – tapiry - pawilon Tapirów

12.30 – ptaki: dzioborożce, toko, turako – pawilon Motylarni

13.00 – wielbłądy - wybieg zewnętrzny

14.00 – surykatki - pawilon Żyrafiarni

 

Na spotkania ze zwierzętami zapraszamy w nielimitowanej ilości osób.

 

 

II. PRELEKCJE EDUKACYJNE  PT. „50 TWARZY SEKSU W ŚWIECIE ZWIERZĄT”

 

I tura - godz. 10.30

II tura – godz. 12.00

III tura – godz. 13.30

 

Zbiórki na prelekcje - przed pawilonem Małpiarni (wspólne przejście do sali edukacyjnej).

 

Na prelekcjach przedstawimy m. in.  tajemnice alkowy zwierząt, pokażemy ich pomysły na romantyczne randkowanie i zmysłowe party, podpowiemy, czy występują wśród nich związki gejowskie i lesbijskie oraz czy istnieje zwierzęca kamasutra dla zaawansowanych.

 

Prelekcja jest przeznaczona dla osób POWYŻEJ 18 ROKU ŻYCIA!

Liczba miejsc jest limitowana.

 

ZAPISY na prelekcję przyjmujemy do dn. 11.02.2017, godz.15.00: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Proszę podać nazwisko osoby rezerwującej, ilość zgłaszanych osób i numer grupy. Nie przyjmujemy zgłoszeń grupowych. Wstęp na prelekcję tylko za okazaniem naszego emaila potwierdzającego rezerwację (otrzymacie Państwo logo rezerwacji).

 

UWAGA:

Spotkania ze zwierzętami i prelekcje są niezależne – można się wybrać tylko na spacer, tylko na prelekcję (wcześniejsza rezerwacja), lub na oba wydarzenia (wcześniejsza rezerwacja prelekcji).

 

SPACER I PRELEKCJA SĄ BEZPŁATNE, NALEŻY JEDNAK WYKUPIĆ BILETY WSTĘPU DO ZOO.

 

 Partner:

 

 

 

Z okazji Międzynarodowego Dnia Zebry31 stycznia zapraszamy do oglądania naszego stada zebr Chapmana; Malindi, Ophelii, Bony, Sylwii, Teresy, Uli oraz Pasia. Każdy, kto przyjdzie do nas w tym dniu z elementem stroju nawiązującym do biało-czarnych pasków i wykupi bilet do zoo, otrzyma w prezencie torbę firmową.

CZY WIESZ, ŻE….


Zebry są czarno-białe, a nie biało-czarne. Badania genetyczne i embriologiczne wskazują, że zebry pierwotnie były czarne, a białe pasy są cechą wtórną.

Nie ma dwóch identycznych zebr – układ pasków jest cechą indywidualną i pozwala na rozpoznawanie się w stadzie.

Młode zebry nie rodzą się z czarno-białymi paskami, tak charakterystycznymi dla dorosłych osobników. Ich prążki są rudobrązowe, a dopiero po jakimś czasie czernieją.

Uciekająca zebra na krótkich dystansach osiąga prędkość 80 km/ h
Zebry mają słaby wzrok. Dlatego chętnie tworzą duże, mieszane stada z żyrafami, antylopami i strusiami. Wiele par czujnych oczu i doskonały wzrok strusi zapewniają skuteczniejszą ochronę przed drapieżnikami.
Dorosłe zebry śpią na stojąco, kładą się tylko źrebaki.
Terytorium dorosłego samca jest bardzo duże i może mieć nawet 10 km kwadratowych.

Zebra wypija 8-10 litrów wody dziennie.

Zebry spędzają na jedzeniu do 20 godzin na dobę.

Obojgiem oczu zebry widzą tylko w kierunku poniżej nosa, tak więc powoduje to występowanie niewielkiego pola martwego tuż przed ich czołem.

 Kwaga to wymarła zebra będąca podgatunkiem zebry stepowej. Odróżniała się ograniczeniem wzoru brązowych i białych pasów, głównie do przedniej części ciała. Tylna była brązowa, niepokryta pasami, bardziej przypominająca końską. 

 

A TO CIEKAWE…

 

Osiemdziesiąt lat temu zebra górska (Hartmanna) znajdowała się na progu całkowitego wyginięcia. Gatunek ten  był masowo uśmiercany przez myśliwych, aż w 1937 roku wynosiła jedynie 45 osobników. Objęta czynną ochroną, po latach odbudowała swoją liczebność, choć nadal jest to jeden z rzadszych gatunków zebry.

 

Obecnie najbardziej zagrożonym wymarciem gatunkiem jest zebra Greviego o szerokich i zaokrąglonych na końcach uszach. Zebry te  należą do najszybciej wymierających gatunków ssaków w Afryce.  Na przestrzeni ostatnich 40 lat nastąpił spadek ich liczebności o 80%! Obecnie spotkać je można jedynie na sawannach północno-wschodniej Etiopii i Kenii. Zebry Greviego masowo giną. Nadmierny wypas bydła na sawannach afrykańskich prowadzi do degradacji środowiska, gdzie mieszkają te zebry i do ich coraz większej konkurencji o pokarm i wodę. Pomimo prawnych zakazów wciąż jeszcze zdarzają się polowania dla ich pięknych skór, nierzadko dla mięsa, a lokalne społeczności wciąż wierzą w uzdrawiającą moc medykamentów sporządzanych z części ciała tych pięknych ssaków.

NA RATUNEK ZEBROM

 

GREVI ZEBRA TRUST  jest organizacją zajmującą się aktywną ochroną tego gatunku. Zbierane pieniądze przeznaczane są na prowadzenie prac obserwacyjnych nad miejscami przebywania i przemieszczania się ich stad. Podstawą tych badań jest zakup specjalnych obroży telemetrycznych dla zebr oraz wynajęcie i wyposażenie terenowe ochotników przeprowadzających regularny monitoring gatunku. Niebagatelną rolę odgrywają też działania edukacyjne - w trakcie spotkań organizowanych dla lokalnych społeczności wskazuje się jak zarządzać wypasem bydła i jak uprawiać ziemię, aby wspierać uprawę rodzimych traw będących podstawą żywienia zebr Greviego. Dzięki wzrastającej świadomości na wszystkich poziomach społeczeństwa, w ostatnich latach spadła także liczba polowań na zebry, a wzmocniła się tolerancja do postaw na rzecz ochrony gatunku.

 

TY TEŻ MOŻESZ POMÓC

Przekaż każdą kwotę dotacji na konto Grevi Zebra Trust. Wpłata nawet kilku groszy może pomóc w uratowaniu tego pięknego gatunku:

http://www.grevyszebratrust.org/

badania terenowe

Opowiadania i warsztaty edukacyjne dla dzieci i dorosłych wzmagają emocjonalną więź z chronionymi gatunkami